Filters
Question type

Study Flashcards

Manufacturing costs typically consist of:


A) direct materials,direct labour,and administrative costs.
B) production and shipping costs.
C) direct materials,direct labour,and manufacturing overhead.
D) manufacturing overhead and selling costs.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is a disadvantage of lean production and just-in-time (JIT) manufacturing systems?


A) Increased customer delivery time
B) Increased product defects
C) Decreased flexibility of manufacturing facilities
D) Increased reliance on fewer suppliers

Correct Answer

verifed

verified

Lean production is focused on eliminating waste associated with all of the following except:


A) moving products farther than required.
B) down time caused by people waiting for work to do.
C) providing excessive customer service.
D) over-processing a product.

Correct Answer

verifed

verified

A traditional manufacturing environment does not have which of the following?


A) An automated production process
B) Trained employees
C) Extremely low levels of work-in-process inventory
D) Product cost information available

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is not an example of manufacturing overhead costs?


A) Fringe benefits paid to assembly-line workers
B) Depreciation of factory machinery
C) Overtime pay to factory supervisors
D) Insurance on factory machinery

Correct Answer

verifed

verified

Product costs that transfer into finished goods inventory are called:


A) cost of goods manufactured.
B) cost of goods sold.
C) period costs.
D) raw materials used.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following decreases the work-in-process account?


A) Raw materials used
B) Cost of goods manufactured
C) Direct labour
D) Manufacturing overhead

Correct Answer

verifed

verified

Pearce Manufacturing Inc.incurred the following costs in February:  Direct labour $40000 Advertising costs $1000 Indirect labour 15000 Factory rent 4000 Administrative salaries 8000 Factory depreciation 2000 Raw materials purchased 10000 Administrative rent 3000 Indirect materials used 4000 Administrative depreciation 1000\begin{array}{lrll}\text { Direct labour } & \$ 40000 & \text { Advertising costs } & \$ 1000 \\\text { Indirect labour } & 15000 & \text { Factory rent } & 4000 \\\text { Administrative salaries } & 8000 & \text { Factory depreciation } &2000\\\text { Raw materials purchased } & 10000 & \text { Administrative rent }&3000 \\\text { Indirect materials used } & 4000 & \text { Administrative depreciation } & 1000\end{array} In addition,the following information is also available:  Raw materials  Work-in-process  Finished goods Number of units produced Number of units sold (sales price of $ 25 per unit)  Beginning Ending $2000$4000250001800040001200010000 units 9000 units \begin{array}{c}\begin{array}{l}\\ \text { Raw materials }\\ \text { Work-in-process }\\ \text { Finished goods}\\\\ \text { Number of units produced}\\ \text { Number of units sold}\\ \text { (sales price of \$ 25 per unit) }\\\end{array}\begin{array}{rr}\underline{\text { Beginning} } &\underline{ \text { Ending }}\\\$ 2000 & \$ 4000 \\25000 & 18000 \\4000 & 12000 \\\\& 10000 \text { units } \\\\& 9000 \text { units }\end{array}\end{array} Required: A. Calculate total period costs. B. Calculate raw materials used. C. Calculate cost of goods manufactured. D. Calculate the product cost per unit. E. Calculate cost of goods sold. F. Calculate net income. (ignore taxes)

Correct Answer

verifed

verified

A. Total period costs blured image d00 blured image
B....

View Answer

Which of the following is an advantage of lean production and just-in-time (JIT) manufacturing systems?


A) Deliver the product to the customer on time,even if the workers go on a strike.
B) Improved product quality and reduced processing time.
C) Reduced reliance on highly skilled employees
D) Increased reliance on few suppliers.

Correct Answer

verifed

verified

Hudson Inc. has the following information available for September:  Raw materials  Work-in-process  Finished goods Raw materials purchased Direct labour costs Manufacturing overhead costs Administrative costs Marketing costs Beginning Ending 8000$5000300004000070003000250007000030000120006000\begin{array}{c}\begin{array}{l}\\ \text { Raw materials }\\ \text { Work-in-process }\\ \text { Finished goods}\\\\ \text { Raw materials purchased}\\ \text { Direct labour costs}\\ \text { Manufacturing overhead costs}\\ \text { Administrative costs}\\ \text { Marketing costs}\\\end{array}\begin{array}{rr}\underline{\text { Beginning} } &\underline{ \text { Ending }}\\8000 & \$ 5000 \\30000 & 40000 \\7000 & 3000 \\\\& 25000 \\& 70000 \\& 30000 \\& 12000 \\& 6000 \end{array}\end{array} -Sales revenue for September totalled $400 000.Net income for September is:


A) $257 000
B) $260 000
C) $264 000
D) $278 000

Correct Answer

verifed

verified

Nate’s Novelties, Inc. has the following information available for July: Raw materials inventory Work-in-process inventory Finished goods inventoryRaw materials purchasedDirect labour costs Overhead costs$12000$900035000200002000044000$250005500035000\begin{array}{c}\begin{array}{l} \text {Raw materials inventory }\\ \text {Work-in-process inventory}\\ \text { Finished goods inventory}\\\\ \text {Raw materials purchased}\\ \text {Direct labour costs}\\ \text { Overhead costs}\\\end{array}\begin{array}{rr}\$ 12000 & \$ 9000 \\35000 & 20000 \\20000 & 44000 \\& \\& \$ 25000 \\& 55000 \\& 35000\end{array}\end{array} -Cost of goods sold for July is:


A) $106 000
B) $157 000
C) $129 000
D) $109 000

Correct Answer

verifed

verified

Johnson Manufacturing has the following selected information available for the year:  Direct material purchased $40000 Direct material used 45000 Direct labour incurred 75000Manufacturing overhead incurred 50000 Cost of goods manufactured100000\begin{array}{lr} \text { Direct material purchased } &\$40000\\ \text { Direct material used } &45000\\ \text { Direct labour incurred } &75000\\ \text {Manufacturing overhead incurred } &50000\\ \text { Cost of goods manufactured} &100000\\\end{array} In addition,the cost of the finished goods inventory increased by $10 000 from the beginning to the end of the year.Cost of goods sold for the year is:


A) $ 80 000
B) $170 000
C) $ 90 000
D) $110 000

Correct Answer

verifed

verified

Product costs that transfer out of finished goods are called:


A) work-in-process.
B) cost of goods manufactured.
C) cost of goods sold.
D) period costs.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following statements is true about manufacturing companies over the past 20 years?


A) The grouping of machines into 'manufacturing cells' has increased.
B) Carrying large amounts of inventory is often less costly than carrying small amounts of inventory.
C) They have moved from a 'pull' approach to more of a 'push' approach.
D) The basic production process has changed very little over the past 20 years.

Correct Answer

verifed

verified

Jones Manufacturing Inc. incurred the following costs in November:  Direct labour $50000 Advertising costs $33000 Indirect labour 20000 Factory rent 10000 Administrative salaries 25000 Factory depreciation 6000 Direct materials purchased 23000 Administrative rent 5000 Indirect materials used 4000 Administrative depreciation 7000\begin{array} { l r l r } \text { Direct labour } & \$ 50000 & \text { Advertising costs } & \$ 33000 \\\text { Indirect labour } & 20000 & \text { Factory rent } & 10000 \\\text { Administrative salaries } & 25000 & \text { Factory depreciation } & 6000 \\\text { Direct materials purchased } & 23000 & \text { Administrative rent } & 5000 \\\text { Indirect materials used } & 4000 & \text { Administrative depreciation } & 7000\end{array} In addition, the following information is also available:  Raw materials  Work-in-process  Finished goods Number of units produced Number of units sold (sales price of $ 25 per unit)  Beginning Ending $5000$8000600005500017250920020000 units 21400 units \begin{array}{c}\begin{array}{l}\\ \text { Raw materials }\\ \text { Work-in-process }\\ \text { Finished goods}\\\\ \text { Number of units produced }\\ \text {Number of units sold}\\ \text { (sales price of \$ 25 per unit) }\\\end{array}\begin{array}{rr}\underline{\text { Beginning} } &\underline{ \text { Ending }}\\\$ 5000 & \$ 8000 \\60000 & 55000 \\17250 & 9200 \\& \\& 20000 \text { units } \\\\& 21400 \text { units }\end{array}\end{array} -Net income for November is: (ignore taxes)


A) $371 950
B) $411 950
C) $369 150
D) $382 000

Correct Answer

verifed

verified

A 'manufacturing cell' is defined as:


A) grouping of all the machinery and equipment that are needed to make a product being available in one area of the factory.
B) restructuring of the factory so that the companies are able to manufacture products quickly.
C) an area in the warehouse where similar raw materials are grouped together.
D) grouping of all the factories that are engaged in manufacturing similar products.

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following types of organisations is most likely to have a raw materials inventory account?


A) A retailer
B) A manufacturer
C) A service provider
D) A government unit

Correct Answer

verifed

verified

Hillsborough Street Manufacturing Inc. incurred the following costs in 2009:  Direct materials used $37000 Direct labour costs 45000 Factory rent and utilities 18000 Factory equipment depreciation 10000 Marketing expenses 3000 Administrative expenses 9000\begin{array} { l r } \text { Direct materials used } & \$ 37000 \\\text { Direct labour costs } & 45000 \\\text { Factory rent and utilities } & 18000 \\\text { Factory equipment depreciation } & 10000 \\\text { Marketing expenses } & 3000 \\\text { Administrative expenses } & 9000\end{array} 50 000 units were produced during the year out of which 40 000 units were sold for $10 each. There was no beginning or ending raw materials or work-in-process inventory. -What is net income for the year?


A) $278 000
B) $312 000
C) $378 000
D) $300 000

Correct Answer

verifed

verified

Franklin Street Manufacturing has the following cost information available for 2009:  Direct materials used $10000 Direct labour costs 25000 Factory overhead 20000 Marketing expenses 4000 Administrative expenses 6000\begin{array}{lr}\text { Direct materials used } & \$ 10000 \\\text { Direct labour costs } & 25000 \\\text { Factory overhead } & 20000 \\\text { Marketing expenses } & 4000 \\\text { Administrative expenses } & 6000\end{array} 20 000 units were produced during the year out of which 19 000 units were sold for $10 each. -What is net income for 2009?


A) $127 750
B) $137 750
C) $125 000
D) $128 250

Correct Answer

verifed

verified

Which of the following is a product cost?


A) Insurance on factory machinery
B) Insurance on delivery trucks
C) Lease expense on office computer
D) Advertising costs

Correct Answer

verifed

verified

Showing 41 - 60 of 84

Related Exams

Show Answer