Filters
Question type

Study Flashcards

Cavalier Corporation sold 26,000 units of its product at a price of $225 per unit. Total variable cost per unit is $188, consisting of $103 in variable production cost and $85 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.

Correct Answer

verifed

verified

($225 - $1...

View Answer

When the number of units produced is equal to the number of units sold, net income reported under variable costing is identical to net income reported under absorption costing.

Correct Answer

verifed

verified

Under variable costing, product costs consist of direct labor, direct materials, and fixed overhead.

Correct Answer

verifed

verified

What costs are treated as product costs under the variable costing method?

Correct Answer

verifed

verified

Under variable costing, direct...

View Answer

Geneva Company manufactures dolls that are sold to various customers. The company works at full capacity for half the year to meet peak demand, and operates at 80% capacity for the other half of the year. The following information is provided: Geneva Company manufactures dolls that are sold to various customers. The company works at full capacity for half the year to meet peak demand, and operates at 80% capacity for the other half of the year. The following information is provided:   Geneva receives a purchase order to make 5,000 dolls as a one-time event. The good news is that this order is during a period when Geneva does have sufficient excess capacity. What is the lowest selling price Geneva should accept for this purchase order? A)  $35.00 B)  $26.00 C)  $29.50 D)  $23.50 E)  $25.00 Geneva receives a purchase order to make 5,000 dolls as a one-time event. The good news is that this order is during a period when Geneva does have sufficient excess capacity. What is the lowest selling price Geneva should accept for this purchase order?


A) $35.00
B) $26.00
C) $29.50
D) $23.50
E) $25.00

Correct Answer

verifed

verified

[The following information applies to the questions displayed below.] Red and White Company reported the following monthly data: [The following information applies to the questions displayed below.] Red and White Company reported the following monthly data:    -What is Red and White's net income under variable costing if 980 units are sold and operating expenses are $12,000? A)  $(1,380)  B)  $(2,000)  C)  $2,700 D)  $6,620 E)  $10,620 -What is Red and White's net income under variable costing if 980 units are sold and operating expenses are $12,000?


A) $(1,380)
B) $(2,000)
C) $2,700
D) $6,620
E) $10,620

Correct Answer

verifed

verified

What is the benefit of using variable costing in short-term pricing decisions? Is this benefit available under absorption costing?

Correct Answer

verifed

verified

In short-term pricing decisions, allocat...

View Answer

Home Base, Inc. reports the following production cost information:  Units produced 97,000 units  Units sold 92,000 units  Direct labor $17 per unit  Direct materials $34 per unit  Variable overhead $26 per unit  Fixed overhead $1,940,000 in total \begin{array} { | l | l | } \hline \text { Units produced } & 97,000 \text { units } \\\hline \text { Units sold } & 92,000 \text { units } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 17 \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 34 \text { per unit } \\\hline \text { Variable overhead } & \$ 26 \text { per unit } \\\hline \text { Fixed overhead } & \$ 1,940,000 \text { in total } \\\hline\end{array} a. Compute production cost per unit under variable costing. b. Compute production cost per unit under absorption costing. c. Determine the cost of ending inventory using variable costing. d. Determine the cost of ending inventory using absorption costing.

Correct Answer

verifed

verified

a. $17 DL + $34 DM + $26 VOH = $77 per u...

View Answer

When units produced are less than units sold, income under absorption costing is higher than income under variable costing.

Correct Answer

verifed

verified

A company reports the following information regarding its production cost:  Units produced 22,000 units  Direct labor $31 per unit  Direct materials $27 per unit  Variable overhead ? in total  Fixed overhead $2,750,000 in total \begin{array} { | l | l | } \hline \text { Units produced } & 22,000 \text { units } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 31 \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 27 \text { per unit } \\\hline \text { Variable overhead } & ? \text { in total } \\\hline \text { Fixed overhead } & \$ 2,750,000 \text { in total } \\\hline\end{array} Required: Perform the following independent calculations. a. Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under variable costing is $240. b. Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under absorption costing is $240.

Correct Answer

verifed

verified

a. $31 DL + $27 DM + (VOH/22,000) VOH = ...

View Answer

[The following information applies to the questions displayed below.] Galaxy, Inc., a manufacturer of telescopes, began operations on June 1 of the current year. During this time, the company produced 60,000 units and sold 40,000 units at a sales price of $600 per unit. Cost information for this year is shown in the following table: [The following information applies to the questions displayed below.] Galaxy, Inc., a manufacturer of telescopes, began operations on June 1 of the current year. During this time, the company produced 60,000 units and sold 40,000 units at a sales price of $600 per unit. Cost information for this year is shown in the following table:    -Given the Galaxy, Inc. data, what is net income using absorption costing? A)  $11,275,000 B)  $17,400,000 C)  $16,360,000 D)  $16,800,000 E)  $16,220,000 -Given the Galaxy, Inc. data, what is net income using absorption costing?


A) $11,275,000
B) $17,400,000
C) $16,360,000
D) $16,800,000
E) $16,220,000

Correct Answer

verifed

verified

Sea Company reports the following information regarding its production cost. Sea Company reports the following information regarding its production cost.     Compute the product cost per unit under variable costing. A)  $28.00 B)  $82.50 C)  $80.00 D)  $63.00 E)  $35.00 Compute the product cost per unit under variable costing.


A) $28.00
B) $82.50
C) $80.00
D) $63.00
E) $35.00

Correct Answer

verifed

verified

The data needed for cost-volume-profit analysis is readily available if the income statement is prepared using a contribution format.

Correct Answer

verifed

verified

Given the following data, total product cost per unit under absorption costing will be $400 greater than total product cost per unit under variable costing. Given the following data, total product cost per unit under absorption costing will be $400 greater than total product cost per unit under variable costing.

Correct Answer

verifed

verified

Heather, Incorporated reports the following annual cost data for its single product: Heather, Incorporated reports the following annual cost data for its single product:    This product is normally sold for $56 per unit. If Heather increases its production to 80,000 units while sales remain at the current 60,000 unit level, by how much would the company's gross margin increase or decrease under absorption costing? Assume the company has idle capacity to increase current production. This product is normally sold for $56 per unit. If Heather increases its production to 80,000 units while sales remain at the current 60,000 unit level, by how much would the company's gross margin increase or decrease under absorption costing? Assume the company has idle capacity to increase current production.

Correct Answer

verifed

verified

$720,000/60,000 units = $12 FOH per unit at 60,000 unit level $720,000/80,000 units = $9 FOH per unit at 80,000 unit level $12 - 9 = $3 less FOH cost in each unit sold $3 × 60,000 = $180,000 gross margin increase

Special order decisions should be made using variable costing because:


A) Special order decisions usually focus on fixed costs
B) Variable costing includes all overhead costs in the calculation of product costs.
C) Only variable costs will increase as a result of the special order.
D) All costs, including variable and fixed costs, must be covered by the special order pricing.
E) Fixed overhead costs will change as a result of the special order.

Correct Answer

verifed

verified

When evaluating a special order, management should:


A) Only accept the order if the incremental revenue exceeds all product costs.
B) Only accept the order if the incremental revenue exceeds fixed product costs.
C) Only accept the order if the incremental revenue exceeds total variable product costs.
D) Only accept the order if the incremental revenue exceeds full absorption product costs.
E) Only accept the order if the incremental revenue exceeds regular sales revenue.

Correct Answer

verifed

verified

C

When excess capacity exists, managers should accept a special order if the special order price exceeds the ________.

Correct Answer

verifed

verified

total vari...

View Answer

[The following information applies to the questions displayed below.] Red and White Company reported the following monthly data: [The following information applies to the questions displayed below.] Red and White Company reported the following monthly data:    -What is Red and White's contribution margin for this month if 980 units were sold? A)  $38,000 B)  $18,620 C)  $24,500 D)  $50,000 E)  $21,560 -What is Red and White's contribution margin for this month if 980 units were sold?


A) $38,000
B) $18,620
C) $24,500
D) $50,000
E) $21,560

Correct Answer

verifed

verified

B

When there are zero units in beginning Finished Goods Inventory and more units are produced than sold, the income will be lower under variable costing than under absorption costing.

Correct Answer

verifed

verified

Showing 1 - 20 of 202

Related Exams

Show Answer